Service Category: Diz Sorunları

  • Blog
  • Service Category: Diz Sorunları
Tekrarlayan Diz Kapağı Çıkıkları (Patellar Instabilite)
Mart 10, 2024

Tekrarlayan Diz Kapağı Çıkıkları (Patellar Instabilite)

Tekrarlayan diz kapağı çıkıkları en sık ergenlerde ve genç yetişkinlerde görülür. Ergenlik çağında diz yaralanması ile acil servise başvuran çocuklar arasında ilk 3 sebepten birisidir. Genellikle eklem bağlarının aşırı esnekliği, kemik yapıların gelişme sorunu, diz kapağının oturduğu oluğun sığ olması, X bacak gibi altta yatan hazırlayıcı bir sebep vardır. Olguların %15’inde ailenin başka bir ferdinde çıkık hikayesi vardır. Çoğu çıkık şiddetli bir darbe olmadan, basit bir dönme veya çömelme sonrasında ortaya çıkar. Çoğu zaman kişi diz kapağının yerinden çıktığını hisseder veya görür. Sıklıkla bacak uzatıldığında kapak yerine oturur. Tekrarlayan çıkıklarda kişiler aktivitelerini ve sporu kısıtlar, dönme hareketinden kaçınarak çıkıkları engellemeye çalışır.

Daha Fazla Oku
Kıkırdak Yaralanmalarında Tedavi Seçenekleri
Mart 10, 2024

Kıkırdak Yaralanmalarında Tedavi Seçenekleri

Eklemi oluşturan kemiklerin birbirlerine bakan yüzlerini kaplayarak yastık vazifesi görür. Eklem kıkırdağı çeşitli şekillerde hasar görebilir. Yıllar içinde eskiyerek önce yumuşar sonra saçaklanarak dökülür ve altındaki kemik ortaya çıkar. Halk arasında “kireçlenme” olarak bilinen bu duruma osteoartrit veya artroz adı verilir ve yaşla birlikte ortaya çıkan aşınma ve eskimenin sonucudur. Oluşan bu yaygın aşınmanın geriye dönüşü yoktur ve önce ilaç daha sonra cerrahi tedaviler gerektirir. Osteoartrit için günümüzde bilinen ve kıkırdağı yenileyen bir tedavi yöntemi yoktur. Buna karşın genç bireylerde, özellikle spor sırasında ortaya çıkan darbelere bağlı eklem kıkırdağında bölgesel hasarlar meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda eklem kıkırdağının sadece bir bölümü hasarlı olduğu ve geri kalanı sağlam olduğu için kıkırdak yenileyici tedaviler yapılabilir. Bu yazının konusu işte bu genç bireylerdeki bölgesel kıkırdak yaralanmalarında tedavi seçenekleridir.

Daha Fazla Oku
Ön Çapraz Bağ Yaralanmaları
Mart 10, 2024

Ön Çapraz Bağ Yaralanmaları

Ön çapraz bağ, diz ekleminde femur ve tibia kemiklerini birbirine bağlayan yapılardan birisidir. Dizin normal işlev görmesi için çok önemli olan bu bağ, tibia kemiğinin anormal bir şekilde öne doğru yer değiştirmesini engelleyen en önemli yapıdır.

Daha Fazla Oku
Ön Çapraz Bağ Yaralanmalarının Tedavisinde Son Görüşler
Mart 10, 2024

Ön Çapraz Bağ Yaralanmalarının Tedavisinde Son Görüşler

Yirmi yıl önce ortopedistler arasında bile ön çapraz bağ yaralanmaları ve tedavisi hakkında çok fazla şey bilinmezken, günümüzde ortopedinin en popüler konuları arasında başa yarışmaktadır. Ancak ideal tedavi konusunda değişik görüşler de savunulmakta ve uygulanmaktadır.

Daha Fazla Oku