Egzersizler

Kalça Egzersizleri

1

Dizinizin altına havlu bir rulo koyun. Diz kapağı kemiğinizi yukarı doğru çekerek ve dizinizin alt kısmını havlu ruloya doğru bastırarak bacağınızın ön kısmındaki kasınızı (uyluk kasınızı) kasın. 5 saniye bu pozisyonda bekleyip gevşeyin.

image

2

Bacağınızı (diziniz düz bir şekilde) dışa koltuğun kenarına ya da duvara doğru itin. 5 saniye bu pozisyonda bekleyip gevşeyin.

image

3

Sırtüstü pozisyonda yatakta yatarken dizinizi düz tutarak bacağınızı yataktan 1 karış yukarı kaldırın. Bu pozisyonda 5 saniye bekleyip bacağınızı yavaşça indirin.

image

4

Sırtüstü pozisyonda yatakta yatarken bacağınızı yataktan kaldırmadan ve dizinizi bükmeden yana doğru açın ve yavaşça orta pozisyona getirin.

image

5

Karnınızın altına yastık koyarak yüzüstü pozisyonda yatarken dizinizi bükmeden bacağınızı yataktan 1 karış geriye kaldırın. Bu pozisyonda 5 saniye bekleyip bacağınızı yavaşça indirin.

image

6

Karnınızın altına yastık koyarak yüzüstü pozisyonda yatarken kalçalarınızı sıkabildiğiniz kadar sıkın. 5 saniye bu pozisyonda bekleyip gevşeyin.

image

7

Bacaklarınızın arasına yastık koyarak sağlam taraf bacağınız üzerine yan yatın. Hasta bacağınızı düz bir şekilde yukarı doğru kaldırarak yana açın. Bu pozisyonda 5 saniye bekleyip bacağınızı yavaşça indirin.

image

8

Ayaktayken bir yerden tutunarak bacağınızı öne doğru kaldırıp indirin.

image

9

Ayaktayken bir yerden tutunarak bacağınızı yana doğru açıp kapatın.

image

10

Ayaktayken bir yerden tutunarak bacağınızı geriye doğru kaldırıp indirin.

image

Doktorlarımız

BİLGİ AL

Formu Doldurun Bilgi İçin Sizi Arayalım