Genel Bilgiler

Kas-İskelet Sistemi Hastalıklarında ESWT (Şok Dalga) Tedavisi

ESWT nedir?

ESWT (Extracorporeal Shock Wave Therapy) vücudun dışında oluşturulan yüksek frekanslı ve basınçlı ses dalgalarının, çelik başlı bir aplikatör vasıtasıyla hastalıklı bölgeye uygulanmasıdır. Şok dalgaları, önceleri böbrek taşılarını kırmak için kullanılmış, sonradan daha düşük dozda kas-iskelet sisteminin kronik ağrılı durumlarının tedavisinde etkin olduğu saptanmıştır.

Resim 1: ESWT cihazı
Resim 1: ESWT cihazı

EWST’nin etki mekanizması nedir?

ESWT uygulanan bölgede yangı (inflamasyon) neden olup, kan akışını hızlandırarak, vücudun kendini onarma mekanizmalarını uyarır ve kronik kas-tendon hastalıklarında iyileştirici etkiye sahiptir.

ESWT hangi durumlarda kullanılır?

Büyük eklemler çevresindeki kasların kirişlerinin (tendon) ve bağların yapışma bölgelerinde sıkça kullanılan ESWT en çok şu durumlarda kullanılır:

  • Omuz eklemi: Rotator kılıf hastalıkları, kalsifiye tendinitler (tendon içinde kalsiyum birikmesi)
  • Dirsek eklemi: Tenisçi dirseği, golfçü dirseği
  • Kalça ve diz: Tendinitler (patellar tendinit, kronik trokanterik bursit)
  • Ayak bölgesi: Aşil tendiniti, plantar fasciitis, epin calcanei (topuk dikeni)
Resim 2 : Topuk dikeni olan bir hastada ESWT uygulaması
Resim 2 : Topuk dikeni olan bir hastada ESWT uygulaması

Hangi durumlarda ESWT’nin kullanılması sakıncalıdır?

  • Kemik tümörleri
  • Metabolik kemik problemleri
  • Sinir iletimi ve dolaşım bozuklukları
  • Hamilelik
  • Büyümenin ve kemik uzamasının devam ettiği çocuklar
  • Enfeksiyon olan bölgelerde

ESWT uygulamasının yan etkisi var mıdır?

ESWT dünyada son yıllarda yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Kas-iskelet sistemine yönelik herhangi bir yan etkisi gösterilmemiştir. Bunun yanında uygulama sonrası hafif-orta derecede ağrı, kızarma, morarma veya sızlama gibi kısa süreli etkileri olabilir.

ESWT uygulamasının süresi ve sıklığı nasıl olmalıdır?

Uygulama haftada 1 kez olmak üzere toplam 3-5 seanstır. Atım sayısı, hastalığın şekline göre belirlenir. Kişiye özel değerlendirme yapılarak tedavinin dozu ve süresine karar verilir.

ESWT uygulaması sonrası nasıl bir iyileşme süreci beklenmelidir?

ESWT, hasarlı bölgede yeni doku hücrelerin oluşturulmasını sağlayarak etki gösterir. Uygulama sonrası günler, haftalar içerisinde aşamalı bir iyileşme süreci beklenmelidir. Birçok hasta, neredeyse ilk seanstan sonra iyileşme hisseder. Bu etki genellikle geçicidir ve genelde ses dalgalarının darbe etkisi sonucu dokunun aşırı uyarılması ile ortaya çıkan anestezi etkisi ile ilgilidir. İyileşme süreci, uygulamadan birkaç gün sonra başlar ve bir çok hasta ikinci haftanın sonunda iyileşmeyi fark eder. Çoğu hastada, 13. haftadan itibaren gözle görülür iyileşme beklenir. Hastaların %20’lik bir kısmında 16. haftadan sonra ikinci bir uygulama gerekebilir. Yaralanma sürecinin oluşması için zaman geçmesi gerektiği gibi, iyileşme sürecinin de zaman alacağı unutulmamalıdır. İyileşme süreci içerisinde hasta günlük yaşam aktiviteleri ve iş yaşantısına devam edebilir.

Doktorlarımız

BİLGİ AL

Formu Doldurun Bilgi İçin Sizi Arayalım