Service Category: Kalça Sorunları

  • Blog
  • Service Category: Kalça Sorunları
Yaşlı Hastalarda Kalça Kırıkları
Mart 10, 2024

Yaşlı Hastalarda Kalça Kırıkları

Kalça bölgesi kırıkları, yaşlı hastaların önemli bir ortopedik problemidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl yaklaşık 300.000 hasta kalça kırığı nedeni ile tedavi edilmektedir ve bu sayı giderek artmaktadır. Özellikle yaşam süresinin uzaması sonucu bu tip kırıklar daha sık görülmeye başlanmıştır çünkü kalça kırıklarının büyük çoğunluğu yaşlı hastalarda oluşmaktadır. Yaşlı hastalarda kalça kırıkları basit bir düşme sonucu oluşabilir. Daha genç hastalarda ise kalça kırığı oluşması için trafik kazası veya yüksekten düşme gibi yüksek enerjili bir travma gerekir.

Daha Fazla Oku
Kalça Gelişim Problemlerinde (Displazi) Eklem Koruyucu Ameliyatlar
Mart 10, 2024

Kalça Gelişim Problemlerinde (Displazi) Eklem Koruyucu Ameliyatlar

Normal kalça ekleminde uyluk kemiğinin (femur) başı, leğen kemiğindeki yuva (asetabulum) tarafından tam örtülür. Yuva (asetabulum) sığ ise, yetersiz, eksik örtülme söz konusudur. Uyluk kemiğinin başı yuva tarafından tam örtülmez ise, kalça eklemine binen yük dengesi değişir ve yük dağılımı dar bir alana yoğunlaşırsa, o bölgede kireçlenmeye (artroz) yol açar.

Daha Fazla Oku
Kalça Protezi Ameliyatı
Mart 10, 2024

Kalça Protezi Ameliyatı

Yaş, yaralanma ya da çeşitli hastalıklar kalça eklemlerinin yıpranmasına sebep olabilir. Yıpranmış kalça eklemleri hareket etmekle, yürümekle, oturup kalkmakla ağrı yaratır. Zaman içinde hareketler azalır. Bu sebeple kalça eklemine protez ameliyatı gerekli olabilir.

Daha Fazla Oku
Kalça Sıkışma Hastalığı
Mart 10, 2024

Kalça Sıkışma Hastalığı

Başlıkta da görüldüğü gibi bu hastalığa Türkçe ve İngilizce değişik isimler verilebilmektedir. Kalça eklemi leğen kemiğimizdeki (pelvis) bir küresel çukur (asetabulum) ile uyluk kemiğimizin (femur) üst ucundaki küresel bir baştan oluşmaktadır. Bu küresel baş ve çukur birbirleri ile mükemmel bir uyuma sahiptir ve baş çukurun içinde sorunsuz hareket eder. Fakat insanların neredeyse % 20 sinde bu uyum normalden farklıdır. Asetabulum denilen çukurun kenarında ya da femur başının ve boynunun çevresinde anormal kemik çıkıntıları olabilmektedir. Femur başı ve boynundakilere ‘cam’ ya da tümsek , asetabulum kenarındakilere ise ‘pincer’ ya da kıskaç denilmektedir. Bu çıkıntılar 12-16 yaş arasında gelişimsel olarak şekillenmekte ve nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Daha Fazla Oku