Service Category: Omuz Sorunları

  • Blog
  • Service Category: Omuz Sorunları
Omuz Çevresi Kas Yırtıkları
Mart 10, 2024

Omuz Çevresi Kas Yırtıkları

Omuz ekleminin hareketini sağlayan kas gruplarından bir tanesine “rotator kılıf” adı verilir. Omuzun ince ayar kasları olarak da bilinen rotator kılıf, dört adet kas ve onların kirişlerinden oluşur. Bu kaslar yardımıyla kolumuzu kaldırırız, bir cisim fırlatırız, spor yaparız ve günlük ihtiyaçlarımızı karşılarız.

Daha Fazla Oku
Donuk Omuz (Frozen Shoulder, Adheziv Kapsülit)
Mart 10, 2024

Donuk Omuz (Frozen Shoulder, Adheziv Kapsülit)

Donuk omuz (frozen shoulder, adheziv kapsülit) omuzda hareket kısıtlılığı ve ağrıyla seyreden bir rahatsızlıktır. Belirtiler tipik olarak sinsi başlangıçlı olup zamanla şikâyetler artar, ilerler ve hastalığın iyileşme süresi 1-3 yıl arasında değişebilir.

Daha Fazla Oku
Omuz Çıkıklarında Tedavi Yaklaşımları
Mart 10, 2024

Omuz Çıkıklarında Tedavi Yaklaşımları

Omuz eklemi insan vücudunda en sık çıkık görülen eklemdir. Çıkıkların %50’si omuz ekleminde görülür. Çoğunlukla omuzun ön ve alt tarafına doğru çıkık olur. Çıkık oluşurken omuzun ön ve alt tarafında, eklemi oluşturan kol ve kürek kemiğini bir arada tutan bağlar ve labrum denilen özel bir doku yırtılır. Ayrıca kürek kemiğinin eklemi oluşturan ve glenoid denilen yuvasında ve kol kemiğinin üst ucunda da kemik ezilmeleri hatta küçük kırıklar da oluşabilir. Hastaların çoğunda omuz çıkığı olabilmesi için belirgin ve şiddetli bir travma öyküsü vardır. Az sayıdaki hastada ise belirgin bir travma olmadan basit bir hareketle omuz çıkığı gelişebilir. Travma olmayan bu grubun tedavisi diğerlerinden farklıdır.

Daha Fazla Oku